Вторинні вигоди

Ще сто років тому Зигмунд Фрейд описав феномен вторинної вигоди «втеча в хворобу».

Це образний вираз для опису поведінки людини, яка прагне вирішити внутрішньоособистісні конфлікти через утворення симптомів хвороби.

Існують поняття первинної та вторинної вигоди.

Всім відомі приклади первинної вигоди, коли людина товаришує з керівником, щоб отримати підвищення або спілкується з сусідом, у якого є автомобіль, щоб вранці разом добиратися на роботу.

Вторинна вигода – це несвідомий позитивний бонус від перебування у неприємному стані, що виникає на несвідомому рівні. Людина начебто всіма силами прагне бути щасливою, а насправді відбувається протилежне.

Вторинні вигоди

Розглянемо приклади:

  1. Сім’я зводить кінці з кінцями і грошей вистачає, щоб покрити лише базові витрати. Батько працює на двох заводах, мати намагається брати підробіток, однак грошей у сім’ї більше не стає. Вторинний зиск у цієї сім’ї – жити скромно – це безпечно. Краще не виділятися, інакше родичі почнуть засуджувати, всі проситимуть грошей у борг. А ще можуть пограбувати чи викрасти дітей з метою викупу.
  2. Хлопчику 6 років, і він періодично хворіє на ангіну. Загострення відбувається, коли батьки починають сваритися. У цей момент домашні конфлікти йдуть на другий план і батьки починають бігати довкола дитини. Вторинний зиск у дитини – увага батьків, спокійна атмосфера будинку.
  3. Мама ніяк не може дочекатися заміжжя дочки. З одного боку, вона хоче, щоб її дочка була щасливою, але жоден кавалер мамі не подобається. У однієї освіти немає, другий курить, а третій молодший за дочку. Вторинна вигода у мами-вона не готова відірвати свою дитину від серця, адже їй так подобається разом жити, готувати, ходити по магазинах, бути подругами. Що ж робитиме мати одна? Життя на самоті їй не на радість. 4. Батько скаржиться, що їхня 12-річна дитина нічого не вміє робити. Не може сам купатися, не прибирає за собою, не допомагає по дому, не може робити уроки. Мамі доводиться все робити за дитину. Вторинна вигода у жінки – відбираючи у дитини право на проживання власного досвіду, мама почувається потрібною та всемогутньою. Вона боїться і навіть не хоче визнавати, що її дитина вже давно не маленька і цілком може сама про себе подбати.

Таким чином, вторинний зиск є інструментом захисту психіки людини. Усвідомивши цю вигоду, кожен може собі вирішити наскільки він готовий далі перебувати у цьому «незручному» становищі чи знайти більш екологічний спосіб задовольняти свої справжні потреби.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *